Bel Ağrıları Tedavisinde Akupunktur

Bel ağrıları dinlenmekle geçen hafif ağrılar ile başlar ancak omurlar arasında oluşturduğu hasar giderek artar ve artık ağrılar şiddetlenerek ilerler. Hastalar genellikle bu dönemde doktora başvururlar. Belimizde beş omur var. Omurlar arasında amortisör görevi gören özel bir bağ dokusundan oluşmuş diskler var. Sorun bu disklerin deformasyonundan kaynaklanır.

Vücudun anatomik yapısı nedeniyle yük en fazla L4-L5 ve L5-S1 arasındaki disklere biner. Bu disklere binen yükü azaltmak için onları destekleyen kasları kuvvetlendirmek gerekir.

Ancak hareketsiz bir iş ve hayat tarzı, oturarak çalışmak, şişmanlık, yanlış yapılan egzersizler, ısınmadan spor yapmak, uzun süreli araç kullanmak, uygunsuz ağırlık kaldırmak sonrası bu disklerde oluşan baskı geriye dönüşümü olmayan değişikliklere (dejeneratif) yol açabilir.

Akut ( ani başlayan ) Bel Ağrısı:

Ağır kaldırma veya doğrudan travmaya bağlı hafif başlayan ve giderek artan genellikle tek taraflı ağrılardır.

Gerilime Bağlı Kronik Bel Ağrısı:

Geniş bir bölgeyi tutan, orta şiddette, geçmişinde travma hikayesi olan, uzun süre ayakta kalmakla ağrısı artan, dinlenmekle azalan ve kas spazmı olmayan bel ağrılarını kapsar.

Lumbar Disk Hernisi (Bel Fıtığı):

Hareketsiz bir iş ve hayat tarzı, oturarak çalışmak, şişmanlık, yanlış yapılan egzersizler, ısınmadan spor yapmak, uzun süreli araç kullanmak, uygunsuz ağırlık kaldırmak sonrası bu disklerde oluşan baskı geriye dönüşümü olmayan değişikliklere ( dejeneratif ) yol açabilir.

En sık L4-L5 ve L5-S1 omurları arasında herni ( fıtık ) gelişir.

Akupunktur ile Bel Ağrısı Nasıl tedavi Edilir?

Ağrıyı azaltarak, kasları gevşeterek, ödemi çözerek ve psikolojik rahatlık sağlayarak boyun fıtığını tedavi edilebilir. Akupunktur vücutta bulunan endorfini harekete geçirir. Endorfin vücuda özgü çok güçlü bir ağrı kesicidir.

Kas gevşetici etkisi Gaba (Gama-amino-butirik-asit) gibi güçlü kas gevşetici etkisi olan nörotransmitterler salgılanır.

Dokularda bulunan kortizon salgısının salınımını sağlayarak ödemi çözer. Kortizon fıtıklaşma olan bölgede kıkırdak doku ve çevresinde oluşan ödemi dağıtarak, bölgeyi rahatlatır, böylece o bölgede damar ve sinirlere yapılan baskı ortadan kalkar.

Kanda Serotonin ve Endorfin seviyesini artırarak tedavi sırasında kişiye huzur verir ve sedasyon ( sakinleşme ) sağlar.

Akupunktur tedavisi uygulamadan önce bu ağrının sebebi olan herninin ( fıtığın ) cerrahi bir fıtık olmadığına emin olmak için gerekirse ileri görüntüleme tetkikleri yapılmalıdır.

Akupunktur bel ve boyun ağrıları için bir tedavi yöntemi olarak dünyada yaygın olarak kullanılıyor. Bu tip ağrılarda klasik akupunktur ile birlikte elektroakupunktur, moxa tedavisi ve kupa tedavisi uygulanabilir.

Tedavi 10–14 seans olarak gün aşırı veya her gün yaklaşık 20 – 30 senas uygulanır. Sonra haftada ve ayda bir idame tedavisi verilir.