Akupunktur ile Sigara Bırakma

Amerika’da 75 milyon sigara bağımlısının 48 milyonu sigarayı terk etmek için başvuruyor ancak 46 milyonu başarısız oluyor.

Sigara bağımlılığı hem fiziksel ( Organik ) hem psikolojik bağımlılık olması yüzünden, kişi kendi irade ile sigarayı bırakma denemesinde çoğu zaman başarısız kalır.

Sigara bırakmaya bağlı ( yoksunluk ) belirtiler:

Anksiyete (endişe) ,terleme, gergin ve sinirli olma hali, baş ağrısı, ishal, konstipasyon ( kabızlık ), yorgunluk, baş dönmesi, uykusuzluk, dilde ve başta uyuşma, başta yine boşluk veya şişme hissi, konsantrasyon azlığı, dikkat eksikliği.

Psikolojik bağımlılık kişiye göre değişkendir, kimine göre sadece el alışkanlığı, kimine göre ise sabah kalkmasına yardımcı olan, derdini kederini ve mutluluğunu paylaştığı yegane dostudur.

Özellikle akciğer kanserlerinin ( ve bunun yanında ağız, boğaz, larinks ve mesane kanserlerine önemli bir risk faktördür) ve KOAH ( Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ) oluşumunda en büyük nedendir. Ayrıca kalp krizi, hipertansiyon, inme, damar tıkanıklığı, mide ülserine sebep olur.

Damarlar üzerine vazokonstrüsiyon ( büzüşme ) etkisi yaparak ayak ülserinin oluşumuna ve atar damar yetersizlik ve tıkanmaları nedenleri arasındadır ( Burger hastalığı ).

Erkeklerde empotansa, hamilelerde düşük doğum ağırlıklı doğuma ve düşüğe neden olabilir.

Sigara bırakmak için kullanılan yöntemler:

– Kişinin kendi iradesi ile
– Nikotin içeren sakız, bandların, aerosollerin yardımı ile
– Hipnoz ile
– Psikoterapi ile
– İlaç tedavisi ile
– Akupunktur ile


Akupunkturun sigarayı bıraktırmadaki etki mekanizması nasıldır?

Akupunktur vücudu nikotinden hızlı temizler ve nikotinin eksikliğine bağlı yoksunluk belirtilerinin azalmasını sağlar. Nikotin, beyinde bulunan ve endorfin salgılayan sinir uçlarını bloke eder (çalışmasını durdur).

Akupunktur bahsettiğimiz sinir uçlarını uyararak endorfin maddesinin salınmasını sağlar bu da kişinin sakinleşmesine, keyif ve huzur bulmasına neden olmaktadır.

Kliniğimizde sigara bırakma tedavisinde vücut ve kulak akupunkturu birlikte uygulanmakta. Vücutta akupunkturu elektro akupunktur cihazı, kulakta özel cihazla tespit edilmiş refleks noktaları akupunktur iğneleri ile uyarılması sonucunda endorfin salgılanmakta ve sigara bırakma süreci başlamaktadır.

30 dakikalık ortalama 6 seans akupunktur ile sigara bırakma tedavisi tamamlanmış olur.

Tekrar sigaraya başlama olasılığı her zaman vardır!

Bu yüzden tedavi 2 hafta tamamlandıktan 1 hafta, 1-3-6 ay ve 1 yıl sonra kontrol muayeneleri yapılmalıdır ve gerekirse tekrar akupunktur uygulanmalıdır.

Aile, arkadaş, çevre desteğinizi arkanıza aldıktan sonra kendi isteğinizle sigarayı azaltarak değil tek seferde birden bire bırakmak kararı aldıysanız, akupunktur ile sizlerin bu kararınızı uygulamanızda sizin yanınızdayız…

“Teşekkür ederim, almayım” değil,
“Teşekkür ederim BIRAKTIM” demenin zamanı geldi diye düşünüyorsanız akupunktur tedavisi ile yanınızdayız.