Akupunktur ile Migren Tedavisi

Baş ağrıları;

• Migren tipi baş ağrısı,
• Gerilim tipi baş ağrısı,
• Psikiyatrik kökenli baş ağrısı,
• Kafa içinde inflamasyona veya ödeme bağlı baş ağrısı,
• Göz, kulak, diş, burun ve sinüs kaynaklı baş ağrıları,
• Boyundaki yapısal bozukluklardan kaynaklanan baş ağrıları,
• Kafa içi basıcını artıran nedenlerden kaynaklanan başağrıları olarak sınıflanabilir.

Migren ataklar halinde gelen, tekrarlayıcı, genellikle tek taraflı ama bazen de çift taraflı olarak tariflenen bir baş ağrısı sendromudur. Ağrı hareket, ışık, ses ile şiddeti artan, zonklayıcı tarzda olabilen, birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilen özelliktedir.

Hastaların bir kısmında ortaya çıkan nöbetin başlayacağını bildiren ön belirtilerle bulgu veren döneme aura dönemi denir.

Bu dönemde; bulantı, kusma, görmede kısmi azalma, ışık çakmaları, durgunlaşma, endişe ve dikkat dağınıklığı gibi belirtiler olur.

Migren ağrısı ışık, ses, ruhsal stres, hormonal değişimler (adet dönemi, gebelik, menapoz vb.), açlık kan şekerinin düşmesi (aç kalma, kahvaltının gecikmesi vb.) özellikle rutubetli havada rüzgara maruz kalınması (bugün lodos var diye tarif ederler), sigara içimi, alkol alımı, kafeinli ve teinli içecekler, peynir, şarap, çikolata gibi besinler, yapay tatlandırıcılar, doğum kontrol hapları gibi bir çok etken tarafından tetiklenir.

Vücutta zaten hazır olan iyileştirici faktörlerin yani endorfin, serotonin gibi ağrı kesici ve rahatlatıcı maddelerin salgılanmasını sağlayarak migreni ortaya çıkaran sebepler ortadan kaldırılır.

Akupunktur migren ağrısını nasıl giderir?

Migren ağrılarında akupunktur yüz güldürücü sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Migrenli hastanın ağrı eşik seviyesi düşük olabilmektedir. Akupunktur ağrı eşiğini yükseltir. Ayrıca akupunktur vücut ve beyin omurilik sıvısında zaten hazır bulunan iyileştirici bazı maddelerin, nörotransmiterlerin veya hormonların salınımını etkileyerek migren ağrısını engeller. Bunların arasında Endorfin, Serotonin, Gaba, Prostaglandin ve Histamin sayılabilir.

Akupunktur tedavisinden sonra migren nöbetleri genellikle seyrekleşir, şiddeti azalır veya migren tamamiyle ortadan kalkabilir.

Migren tedavisi genelikle 15 seanstır. Kulak ve vücut akupunkturu birlikte uygulanır. Haftada 3 seans tedavi planlanır. Seanslar 20 – 30 dakika sürer.
Tedavi sürecinde; stres uyaranlarından mümkün olduğunca uzak durulması, huzurlu bir dönem yaratılması tedavinin yararlılığını da arttırmaktadır. Tedaviden 3 – 4 saat sonra geçmiş olan ağrı tekrar başlayabilir, bu konuda hasta uyarılmalıdır. 3 seans sonra halen ağrı devam ediyorsa elektroakupunktur tedaviye eklenmelidir.